Czarna Pantera

Чемпиона́т Mи́ра по футбо́лу 2018 – Mundial w grafice. 

Od czasu pierwszego Pucharu Świata w 1930 roku, tradycją stało się tworzenie unikatowego projektu plakatu dla uczczenia każdego kolejnego święta piłki nożnej. Większość z nich (bo nie wszystkie) to prawdziwe arcydzieła, odzwierciedlające klimat i ducha swoich czasów. To również przykłady wspaniałej, niestety będącej w odwrocie, sztuki ilustratorstwa na najwyższym poziomie.

‚Jedynym uczuciem przewyższającym radość z ujrzenia Jurija Gagarina w przestrzeni kosmicznej jest frajda z obronienia rzutu karnego’ –  Lew Jaszyn, laureat Złotej Piłki za rok 1963.

Na tegoroczną edycję Mistrzostw odbywającą się właśnie w Rosji, plakat przygotował słynny rosyjski artysta Igor Gurovich. Na motyw przewodni obrał legendę sowieckiej piłki nożnej Lwa Jasina (zwanego „Czarną Panterą”). Ten wybitny zawodnik, słynący z nadludzkiej sprawności fizycznej, uczestnik 4 kolejnych mundiali (1958, 1962, 1966 i 1970) do dnia dzisiejszego pozostaje jedynym bramkarzem którego uhonorowano nagrodą Złotej Piłki (1963). W 2000 roku (71 lat po swoich urodzinach) został  umieszczony przez FIFA w drużynie marzeń XX wieku jako ‚bramkarz stulecia’.

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, Rosja. Oficjalny plakat.

Na plakacie Lew przedstawiony został w swoim tradycyjnym stroju – czarnej koszuli i szortach oraz nieodłącznym atrybucie- charakterystycznej czapce z daszkiem.  Sięga po piłkę, której jedna część to typowa futbolówka jego czasów, druga natomiast to kontur Rosji widzianej z kosmosu (uznając w ten sposób jedno z największych dokonań tego kraju- eksploracje przestrzeni kosmicznej).

Poniżej pozostałe plakaty począwszy od Mundialu w 1930 roku:

***

Posted by Divt

Praktyk życia, futurysta, fotograf amator i aspirujący freeridowiec. Kocham dziką przyrodę i wszystko co z nią związane. Podróżuję, gdy tylko czas na to pozwala. Uwielbiam zimne miejsca i chłód północy…
‚Beauty at low temperatures is beauty’ – Joseph Brodsky

Dodaj komentarz